بیماری های عفونی
نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به کرونا
نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به کرونا

 نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به کرونا
* از ظروف، قاشق چنگال شخصی استفاده واز خرید مواد غذایی فله یا باز خودداری شود. در صورت استفاده از آجیل از انواع آجيل بسته بندی و بدون نمک استفاده کنید.
*از جوانه ها گندم، ماش و شبدر در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.    ( بهتر است در منزل تهیه شود) استفاده از هویج و کدوحلوایی و شلغم و لبو نیز در غذاهای روزانه توصیه می شود.
* سیر، زنجبیل و سایر مواد غذایی توصیه شده اگر چه به دلیل ترکیبات خاصی که دارند می توانند در مقابله با عفونت های باکتریایی و ویروسی مفید باشند اما شواهدی مبنی بر مصرف آن در درمان بیماری ویروس کرونا وجود ندارد و بهتر است به صورت متعادل مصرف شوند.
** مصرف 8-6 لیوان آب آشامیدنی سالم و یاسایر مایعات به صورت روزانه توصیه می شود.

* در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید، از غذاهایی مثل سوپ و آش همراه با آب لیموی تازه و مایعات گرم استفاده کنید.
*از انواع میوه ها مثل انار، پرتقال، گریپ فروت، لیموشیرین، لیمو ترش، نارنگی، نارنج،سیب و ... استفاده کنید. (میوه ها را کامل بشویید، ضدعفونی کنید و بدون پوست مصرف کنید) مصرف جوشانده آویشن و پونه کوهی برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با عفونت نیز توصیه می شود.
*غذاهایی که حاوی مقدار زیادی چربی و نمك است می تواند منجر به ایجاد التهاب در مجاری تنفسی و مسیرهای هوایی شوند. از مصرف سوسیس و کالباس و سایر فست فودهاوغذاهای چرب و سنگین اجتناب شود.
*استفاده از منابع پروتئین مثل انواع گوشت ها خصوصا مرغ و ماهی ،حبوبات با تخم مرغ کاملا پخته حائز اهمیت است.

 کرونا ویروس به دمای معمولی پخت (60 درجه سانتی گراد) حساس است بنابراین به عنوان یک اصل کلی باید از مصرف محصولات حیوانی (شیر، تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و ماهی خام و کامل پخته نشده اجتناب کرد. در صورتیکه محصولات گوشتی کاملا پخته باشد و با دستهای تمیز آماده شود ایمن است.
*توجه داشته باشید چه در شرایط عادی و چه در شرایط اضطرار الزم است تعادل و تنوع در مصرف کلیه مواد غذایی رعایت شود. دریافت کلیه ویتامین های مورد نیاز بدن برای افزایش سطح ایمنی و مقابله با بیماری و بهبودی از طريق منابع غذایی آن تامین شود و منابع غذایی حاوی ویتامین ها واملاح هیچ گونه ارجحیتی بر یکدیگر ندارند. از توصیه به مصرف کلیه مکمل ها در این شرایط خودداری شود.
ثابت شده ای در پیشگیری از بیماری های عفونی ندارد.

واحد تغذيه و رژيم درماني بيمارستان ميلاد لاهيجان

خبرنامه بیمارستان میلاد

برای دریافت آخرین اخبارها و رویدادها عضو شوید