جراحی
جراحی لاپاراسکوپی
لاپاراسکوپی و نقش پررنگ آن در تشخیص و درمان علل ناباروری ( آندومتریوز)لاپاراسکوپی عبارت است از بررسی حفره صفاقی به‌وسیله یک دوربین که پس از ایجاد یک پنومو پریتوئن در دیواره شکمی وارد شکم می‌شود. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد مانند آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی یا کوله‌سیستکتومی لاپاراسکوپیک. با جراحی لاپاراسکوپیک پروسه‌های معمول درجراحی انجام میشود به نحوی که به کاهش ضایعه حاصل از دست‌کاری انجامیده و بهبودی بیمار تسریع می‌گردد. با این شیوه پروسه‌های جراحی از طریق دست‌کاری از راه دور در محدوده بسته حفره شکمی یا بیرون صفاقی به وسیله دوربین چشمی یا دوربین های ویدئویی و صفحه تلویزیون انجام میشود. روند ارزیابی باید شامل بررسی رحم،کولدوساکهای قدامی و خلفی، سطح تخمدانها و محل قرار گیری آنها و لوله های فالوپ باشد. لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از جایگزین‌های جراحی باز است. متخصص لاپاراسکوپ، ابزاری شبیه به تلسکوپ کوچک مجهز به منبع نور و دوربین فیلمبرداری، را وارد رحم می‌کند و جراحی‌های مختلفی را با استفاده از تجهیزات ظریف انجام می‌دهد.


برای اینکه بررسی یک زن نابارور تکمیل شود در اغلب موارد به‌ یک لاپاراسکوپی تشخیصی نیاز پیدا می‌شود. بطورکلی‌، این عمل را پس‌ از بررسی‌های دیگر ناباروری انجام می‌دهند. امّا اگر درد یا مشکلات ‌دیگری مثل سابقه یک عمل جراحی وجود داشته باشد بایستی ‌لاپاراسکوپی را حتی قبل از انجام دیگر اقدامات تشخیصی ناباروری ‌درخواست نمود. بیشتر پزشکان بعلت آنکه لاپاراسکوپی یک عمل‌جراحی محسوب می‌گردد آن را تا زمانی که دیگر بررسی‌های لازم تکمیل‌ شود به تأخیر می‌اندازند.

مزیت‌های لاپاراسکوپی میتواند این باشد که علاوه بر اجتناب از زخم های بزرگ و دردناک ناشی از دستکاری جراحی سنتی،لاپاراسکوپی عمل جراحی را با حداقل ضایعه جداری،اجتناب از قرار گیری احشا در معرض محیط بیرون،کاهش دما وخشک شدن با حداقل دستکاری و کشش بافتها و اعضا امکان پذیر می سازد. بنابر این صدمه وارد آمده به بیمار به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد اشکالات و محدودیت‌های لاپاراسکوپی این است که دردهای شکم و کتف به علت باد کردن شکم با گاز co2 چندان غیر معمول نیست،همچنین آمبولی گازی،اختلال در عملکرد قلب و عروق،پنوموتوراکس و افزایش گازکربنیک در خون که بسیار نادر است. ترمیم کامل احشا به خصوص اعضایی که دارای تومور باشد با محدودیتهای جدی روبرو است.خبرنامه بیمارستان میلاد

برای دریافت آخرین اخبارها و رویدادها عضو شوید