زنان و زایمان
زایمان بدون درد - اپیدورال
روش اپیدورال یکی از روشهای مرسوم برای زایمان در دنیا محسوب می‌شود که مادر درحین تولد نوزاد هیچ درد ی راحس نمی کند ودر عین حال در هوشیاری کامل به سر میبرد استفاده از روش اپیدورال بر خلاف تصور عوام نه تنها تهاجمی نیست بلکه به عنوان تکنیک طلایی استاندارد در دنیا معرفی شده است این روش باعث کندی روند زایمان نمی شود وبه مادر اجازه میدهد بعد از بلوک اپیدورال از تخت پایین بیاید و قدم بزند walking epidural و تکنیک تنفسی راکه در کلاسهای زایمان فراگرفته اند انجام دهند یا ورزش ملایمی انجام دهد.


 

مزایا و معایب زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

قرن هاست که مادران، نوزادان خود را به دو شکل طبیعی و سزارین به دنیا می آورند. امروزه روشی برای انجام زایمان طبیعی ابداع شده که طی آن سعی می شود مادر بدون تحمل درد زیاد، نوزاد خود را به دنیا بیاورد . نام این روش زایمان طبیعی با استفاده از بی حسی اپیدورال است که در این مطلب درباره این روش بیشتر توضیح می دهیم .زایمان طبیعی

 

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان اپیدورال

 

زایمان قاعدتاً باید یکی از قشنگ ترین تجربه های زندگی هر خانمی باشد اما تصور برخی خانم ها از زایمان می تواند نگرانشان کند چراکه منتظر درد و ناراحتی هستند .با وجودی که بسیاری از خانم ها درخواست اپیدورال (داروهای مسکن درد) دارند تا زایمان راحت تری داشته باشند، خیلی ها زایمان طبیعی را انتخاب می کنند. در واقع ترس از عوارض زایمان با داروها و اپیدورال روبه افزایش است. در ادامه با مهم ترین موارد در زایمان اپیدورال و زایمان طبیعی آشنا می شوید و به این ترتیب راحت تر می توانید با پزشک و همسرتان در این مورد صحبت کرده و بهترین روش را برای خود و فرزندتان انتخاب کنید

 چه زمانی اپیدورال انجام می شود؟

اپیدورال باعث کاهش درد در نقطه ای خاص می شود که در مورد زایمان، این کاهش درد در پایین تنه بدن اتفاق می افتد. معمولا خانم ها ترجیح می دهند این روش را انتخاب کنند .گاهی هم ممکن است پیچیدگی های پیش بینی نشده ای که موقع زایمان پیش می آیند، باعث استفاده از دارو و اپیدورال شود که در برخی موارد هم همین مشکلات به سزارین می انجامند .بنا به گزارش انجمن ماماها متخصصان بیماری های زنان و زایمان، معمولا بین 10 تا 20 دقیقه زمان می برد تا اپیدورال اثر کند و از طریق لوله ای در ستون فقرات انجام می شود .

مقایسه زایمان طبیعی و اپیدورال

بزرگترین مزیت اپیدورال، زایمان بدون درد است. با اینکه مادر ممکن است همچنان انقباضاتی را احساس کند اما درد به طور قابل ملاحظه ای کم می شود. در طول زایمان واژینال، شما همچنان از روند زایمان آگاه هستید و می توانید حرکت کنید .

اپیدورال در زایمان سزارین هم مورد استفاده قرار می گیرد تا درد ناشی از جراحی خارج کردن نوزاد از رحم را کاهش دهد. البته بسیاری از موارد سزارین هم تحت بیهوشی عمومی مادر انجام می شود و مادر در طول عمل هوشیار نخواهد بود .

به گزارش سازمان سلامت ملی آمریکا، از سال 1997 تا 2008 ، تعداد موارد سزارین حدود 72 درصد افزایش داشته است و همین موضوع می تواند دلیل شهرت دیرپای اپیدورال باشد؛ با اینکه بعضی ها روش سزارین را انتخاب می کنند، اما در بیشتر موارد، سزارین در شرایطی استفاده می شود که زایمان به صورت طبیعی پیشرفتی ندارد .البته در کشور خودمان، درحال حاضر تولد 60 درصد از نوزادان ایرانی به شیوه سزارین است و این درحالی است که براساس آمار موجود فقط 15 تا 20 درصد نوزادان در کشورهای دیگر به روش سزارین به دنیا می آیند !

خطرات اپیدورال

·         روش اپیدورال هم می تواند عوارض جانبی خاص خودش را داشته باشد که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

·         کمر درد

·         سردرد

·         خونریزی مزمن (از محل تزریق)

·         تب

·         سختی تنفس

·         افت فشار خون، که می تواند ضربان قلب نوزاد را کاهش دهد

نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که با وجود چنین خطراتی، این عوارض به ندرت مشاهده شده اند .اینکه مادران در طول اپیدورال نمی توانند تمام جزئیات زایمان را احساس کنند.

 

زایمان طبیعی

چه کسانی نمی توانند به شیوه اپیدورال زایمان کنند؟

·         کسانی که ام اس دارند

·         کسانی که در ناحیه تزریق اپیدورال عفونت داشته باشند

·         کسانی که در ناحیه تزریق اپیدورال جوش های چرکی شدید داشته باشند

·         کسانی که کمردرد شناخته شده و دیسک کمر اثبات شده با ام آر آی داشته باشند

·         کسانی که اختلال انعقادی دارند و پلاکت هایشان پایین است

 

در این افراد تزریق اپیدورال خطرناک است زیرا ممکن است منجر به هماتوم و خونریزی مایع مغزی نخاعی بشود. اشخاصی هم که تب بالای 38 تا 38/5 درجه دارند، چون احتمال عفونت در بدنشان هست، نمی توانیم برایشان از روش اپیدورال استفاده کنیم. به غیر از این باید ببینیم بیماری که می خواهد اپیدورال کند آیا توانایی زایمان طبیعی را دارد یا نه. زیرا مادری که به هر دلیلی نتواند زایمان طبیعی داشته باشد با اپیدورال هم نمی تواند این کار را انجام بدهد. خانم هایی هستند که لگن بسیار تنگ یا جنین بسیار بزرگ دارند یا شکستگی های لگن دارند نباید به روش طبیعی زایمان کنند. چون گاهی بر اثر شکستگی لگن یک کال استخوانی ایجاد می شود و استخوان ها شکل برجسته پیدا می کنند و کانال خروج جنین را مسدود می کنند. این افراد به هیچ عنوان نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند در نتیجه از روش اپیدورال هم نمی توانند بهره بگیرند .

 

لزوم ویزیت مادر توسط متخصص بیهوشی پیش از اپیدورال

امروزه 60 تا 70 درصد زایمان های خارج از کشور با روش اپیدورال انجام می شود. البته روش های دیگری هم برای زایمان بدون درد وجود دارد مانند استفاده از گاز که چندان مؤثر نیستند. بهتر است بیماری که می خواهد به روش اپیدورال زایمان کند قبل از ماه آخر بارداری یک بار توسط متخصص بیهوشی ویزیت شده و از نظر وضعیت ستون فقرات معاینه بشود تا در طی زایمان مشکلی پیش نیاید. به هر حال این روش جزء بی خطرترین روشهای زایمان با بی حسی است. حتی بیمارانی که مشکل قلبی و دیابت دارند و انواع دیگر زایمان ها برایشان خطرناک است می توانند از این روش استفاده کنند. بنابراین می توان گفت اپیدورال یک روش بسیار کم خطر است 

خبرنامه بیمارستان میلاد

برای دریافت آخرین اخبارها و رویدادها عضو شوید