جراحی
ليپوساكشن تنه
ليپوساكشن در سالهاى 1980 توسط ايلوز مطرح و پس از آن به يكى از شايعترين روشهاى جراحى زيبايى تبديل شد.در دودهه اخير اين روش جراحى ، از روشى براى حذف چربى هاي كوچك موضعى به جزء غير قابل انكار جراحيهاى زيبايى گردن ، پستان و پيكر تراشى تنه تبديل شده است . درسالهاى اخير استفاده از محلولهاى تامسنت ، VASER ، UAL ، PAL و ليزرليپويز ، اين روش جراحى زيبايى را بسيار متحول كرده است .


دكتر مهدي بهنام پور

متخصص جراح عمومي

چه افرادى كانديداى مناسب ليپوساكشن هستند:
بصورت كلى ليپوساكشن براى بيماران سالمى كه انگيزه قوى  براى انجام آن دارند ، انجام مى شود. ليكن براى دستيابى به نتيجه ايده آل اين بيماران بايد :
نحوه زندگى خود را تغيير  دهند و ورزش منظم داشته باشند، رژيم مناسب داشته باشند  و در نهايت پيكرتراشى انجام دهند.  حداقل به مدت شش ماه وزن ثابت داشته باشند . چاقى مفرط نداشته باشند، حداكثر BMI  مجاز براى ليپوساكشن 30 الى 32 مى باشد.
                          كنترا انديكاسيونهاى انجام ليپوساكشن: 
حاملگى- وضعيت نامناسب طبى -بيماريهاى طبى كنترل نشده مانند ديابت ، فشار خون اختلال عملكرد تيروئيد و .... ، بيماريهاى قلبى – ريوى    ،اختلال ترميم زخم، زخم هاى متعدد بزرگ و بدجا  ،انتظارات نامعقول از نتيجه عمل
اقدامات الزامى قبل از ليپوساكشن :
اخذ تاريخچه طبى شامل هرگونه حساسيت ، مصرف دخانيات ، ديابت ، كاهش وزن شديد ، جراحيهاى قبلى ، ليپوساكشن قبلى ، داروها و مكمل هاى مصرفى الزامى است .
داروهايى كه مصرف آنها ضرورى نيست بايد سه هفته قبل از عمل قطع شوند .بيماران با سابقه بيمارى قبلى يا افراد بالاى 50 سال بايد توسط متخصص قلب و عروق ويزيت شوند .
در بيماران با كاهش وزن شديد ، بايد وضعيت تغذيه ، ميزان هموگلوبين  وميزان آهن  و B12   بررسى شود .
آسپرين ، ضدالتهابهاى غيراستروئيدى مثل ايبوبروفن ، ديكلوفناك و ... و امگا3 بايد سه هفته قبل  از عمل قطع شوند. قرص هاى ضدباردارى و داروهاى استروئيدى نيز بايد يكماه قبل از عمل قطع شوند.
در معاينه بالينى بايد به برش هاى جراحى ، فتق ، نارسايى وريدى و عدم تقارن  توجه خاص نمود. قد و وزن بيمار بايد ثبت شود و BMI  وى اندازه گيرى شود.
بيهوشى در  ليپوساكشن :
هيچ روش بيهوشى به صورت خاص ارجعيتى بر ساير روشها از نظر انجام ليپوساكشن ندارد. ليپو با حجم كم را مى توان با بى حسى لوكال با يا بدون سبديشن انجام داد ولى ليپوساكشن وسيع و جراحيهاى تركيبى را بايد با بيهوشى عمومى انجام داد .تمامی بیمارانی که در وضعیت خوابیده به شکم عمل می‌شوند نیز باید تحت بیهوش‍ عمومی باشند. بیماران با علائم متوسط تا شدید آپنه انسدادی خواب باید حتماً در بیمارستان عمل شوند و دوره بعد از عمل طولانی تری را در بیمارستان بگذرانند .
روش های انجام لیپوساکشن و عواملی که بر روی تعیین روش انجام لیپوموثرند عبارتند از : 
ترجیح جراح، بافت هدف، حجم لیپو و سابقه انجام ليپوساكشن قبلی.

كماكان SAL  مرسوم، شايعترين روشى است كه جهت ليپو  بكار مى رود .
SAL  همان  روش مرسوم و در واقع روشی ساده با کانولهای متفاوت است که سالها تجربه و نتایج خوب با خود به همراه دارد ،مشکل این روش سخت بودن انجام آن در نواحی فیبروزه و انرژی زیاد مورد نیاز برای جراحی است.
 PAL  روشی است که از یک كانول Powered  که بین ۴000 تا ۶۰۰۰ دور در دقیقه حرکت می کند استفاده  می نماید. این روش برای لیپو در حجم زیاد، نواحی فیبروزه و عمل مجدد بسیار مناسب است. PAL  روشی سریع تر و با مصرف انرژی کمتر است. از معایب آن می‌توان به صدای زیاد آن انتقال حرکت مکانیکی آن به دست جراح و مشکل بودن انجام شکل‌دهی ظریف با دسته این دستگاه ها اشاره کرد.
روش UAL از انرژی اولتراسونیک برای شکستن چربی ها استفاده می کنند و بنابراین مکانیسم اثر آن نیز ماهیتی مکانیکی است ولی به همراه خود اثر Cavitation  و حرارتی نیز دارد در این روش از امواج اولتراسونیک سبب امولسیونه شدن چربی و در نهایت تخلیه آن با ساکشن میشود .
سودمندی این روش در کمتر خسته شدن جراح و نتایج بهتر در مناطق فیبروزه و اعمال مجدد است. ناکامی های این روش عبارتند از:
 برش های بزرگتر ،زمان طولانی تر عمل و احتمال آسیب حرارتی.
VAL نوع جدیدی از UAL است که انرژی کمتری مصرف می کند، انتخاب کانول های مخصوص این روش به ناحیه ای که قرار است انجام شود مربوط است .در روش LAL فيبر لیزر از طریق سوراخ کوچک پوستی وارد بافت چربی شده، لیزر به بافت چربی تابیده می‌شود. این روش معمولاً چهار مرحله دارد: تزریق،لیزر بافت زیر جلدی، تخلیه و تحریک زیر درمی. در مقایسه این روش با روش های دیگر زمان آن بیشتر ،درد اولیه پس از عمل کمتر و تری گلیسیرید بالا تر فرد است 
مراقبت بعد از عمل:
هر بیمار با ساکشن بیش از ۵ لیتر ،ساکشن نواحی  متعدد و یا ساکشن همراه با ابدومینو پلاستی باید شب در بیمارستان بستری باشد.
بیماران باید از گن های مخصوصی استفاده کنند ،گن باید شبانه روزی استفاده شود ، بیمار بلافاصله بعد از برطرف شدن اثرات بیهوشی باید از تخت پایین بیاید و راه برود .
استحمام دو روز بعد از جراحی امکان پذیر است، بیماران ممکن است پس از عمل 2.25  تا 4.5 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کنند .
 ورم پس از عمل بعد از ۳ تا ۵ روز به حداکثر می‌رسد .شروع شکل گیری معمولاً از دو هفته بعد شروع میشود و پس از ۶ هفته به حد قابل قبول می رسد ، ولی نتیجه نهایی ۳ تا ۶ ماه پس از عمل حاصل می شود.
ماساژ لنفاتیک كه قبلا از عمل شروع میشود و پس از عمل ادامه می یابد در کاهش تورم موثر خواهد بود.
عوارض:
 لیپو ،عمل بدون عارضه ای نیست این عوارض همراه سایر اعمال بیشتر می‌شود .هیپوترمی در این بیماران شایع و در بیمارانی که بیهوشی عمومی می گیرند بیشتر است بیماران باید قبل از عمل گرم شوند و حین عمل نیز به صورت فعال گرم شوند . 
از عوارض زودرس دیگر می توان به آسیب پوست و احشاء در اثر كانول ،خونریزی، افزایش يا کاهش حجم در گردش عفونت و ترومبوآمبولی اشاره کرد .
 میزان بروز DVT در این بیماران دو درصد است .تجویز آنوکساپارین سبب کاهش دی وی تی شده است.
از  عوارض دیررس نیز می‌توان به سروماى  دیررس، ادم اكيموز،  پارستزى و بد شکى اشاره کرد .با بستن شل  محل ورود  کانول ها پوشیدن گن و خارج کردن مایع از نواحی لیپوشده  درپایان عمل می توان از بروز سروما  جلوگیری کرد. 
اختلالات حسی پس از لیپو معمولاً برگشت پذیر هستند و تا ۱۰ هفته از بین می روند ، این بازگشت در SAL زودتر از UAL است. 
شایع ترین عارضه پس از لیپو بد شکلی است که ممکن است در ۲۰ درصد بیماران ديده شود كه در مواقع شديد آن می توان آن را با ليپو مناطق برآمده و تزريق چربي در مناطق فرورفته درمان كرد.

 

خبرنامه بیمارستان میلاد

برای دریافت آخرین اخبارها و رویدادها عضو شوید